Alkoholmentes(ített) bor. Pontosan mi az, hogyan készül és kinek ajánlott?
A nulla % alkoholt tartalmazó bor nem újkeletű, történelme van, hiszen igény már a huszadik század elején volt rá. A történet szerint a Németországban élő Maria Jung házalt családi birtokuk boraival, ám meglepően sok helyen ellenállásba ütközött a termékek alkoholtartalma, pontosabban a potenciális vásárlók orvosainak tiltó tanácsa miatt. A Jung család nem adta fel és addig kísérletezett, míg a borból desztillációs eljárásokkal sikerült kivonniuk az alkoholt. Carl Jung aztán 1908-ban szabadalmaztatta az eljárást.
Hogyan készül manapság?
A teljes vagy részleges alkoholmentesítésre jelenleg két technológia ismert.
1. A vákuumdesztilláció esetében az alkohol elválasztása az elegytől, vagyis a bortól hő segítségével történik. Ezt az alkoholnak és a víznek egymástól eltérő forráspontja teszi lehetővé. A vákuum itt kulcsfontosságú, hiszen az a forralás következtében megjelenő főtt ízt (és más nemkívánatos "aromákat") csökkenti. Légmentes térben ugyanis alacsonyabb a folyadékok forráspontja, akár már 30 Celsius fokon forr a folyadék, mellyel akár 0% alkoholtartalom is elérhető. A folyamat egyszerűen kivitelezhető, hátránya a jelentős aromavesztés.
2. A bonyolultan hangzó membránszeparáció folyamatánál a különböző membránok méret alapján választják le az alkoholmolekulákat. Egyik változatánál, az úgynevezett fordított ozmózisnál jóval kisebb aromavesztés, ugyanakkor az eljárás igen drága, és 0.5 % alkoholtartalom alatt már nem gazdaságos.
Az alkoholmentes borok iránti kereslet világszinten meredeken emelkedő tendenciát mutat és még nagyobb mértékű fejlődés prognosztizálható. Fontos megjegyezni, hogy sokkal több ez, mint divatirányzat, elterjedésük egészségügyi és táplálkozási problémák esetén komoly alternatívát jelenthet.
Tulajdonképpen milyen bor ez?
Az alkoholmentes bor nem azonos a musttal, szőlőlével vagy gyerekpezsgővel, hiszen erjesztett, alkoholos borból készül alkohol kivonásával. A 2021-ben az Európai Unió törvényt alkotott ezzel kapcsolatban, mely szerint alkoholmentes bor az a bor, amiben az alkoholtartalom kevesebb, mint 0,5 térfogatszázalék és a szabályozás azt is kimondja, hogy a borok, a pezsgő, a habzóborok, a gyöngyözőborok teljes vagy részleges alkoholmentesítési eljáráson mehetnek keresztül.
Milyen az alkoholmentes bor?
Alkoholmentes bor bármilyen szőlőfajtából készülhet, pincészetek természetesen a szortimentjükben megjelenő fajtákat használják ezeknél a tételeknél. Hatványozottan igaz, hogy a minőség itt is - csakúgy mint a "normál bornál" - változatos. Aromáikban az illat általában hozza a boros jelleget, ízük ritkábban. A bort szerető ember számára az élvezeti érték sosem lesz ugyanaz, hiszen a bor egyensúlyának alapeleme az alkohol. Az alkoholmentes bor egyaránt lehet édes és száraz, de a piacon előbbiből jóval több vásárolható, aminek oka természetesen az, hogy a cukor ápol és eltakar, a kellmetlen aromákat vagy épp az aromvaszeteséget javítják vele.
Kinek javasolt az alkoholmentes bor?
Terhesség alatt, bizonyos betegségek megléte esetén, vagy bizonyos betegségekkel járó gyógyszerek és kezelések mellett, ill. a diabétesszel és prediabétesszel élők. Természetesen az utóbbi betegségekben szenvedők csak a cukormentes változatokat fogyaszthatják. Az alkoholmentes borok hátsó címkéjén kötelezően feltűntetendők az idevágó értékek, különös tekintettel a szénhidráttartalomra. Fontos megemlíteni, hogy az alkoholmentes borok átlagban háromszor-hatszor kevesebb kalóriát tartalmaznak az alkoholos társaikhoz képest.
Szerző:
Süli Tamás, 2004-ben végzett a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Borászati szakán. Dolgozott az egri Gál Tibornál, a neszmélyi Hilltop pincészetnél és a francia Domaine Loew biodinamikus, családi birtoknál. Így a termelés összes aspektusával találkozhatott. Később váltott és a kereskedelem oldaláról foglalkozott borokkal. Jelenleg a Borkorzó, egy borimporttal és -nagykereskedelemmel foglalkozó cég, valamint egy kisvárosi borbolt társtulajdonosa. Hobbiként az etyeki borvidéken saját szőlőjében tevékenykedik.