Származása
A Proseccot észak-kelet Olaszországban, Friuli-Venezia-Giulia és Veneto tartományokban készítik, két körülhatárolt régiójukban:
- Prosecco DOC habzóbor
- Conegliano-Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG habzóbor: régebbi eredetvédelmi területek, melyek magasabb minőségű italokat adnak, Velencétől 50 km-re, észak-nyugatra helyezkednek el. A jellemzően meszes talaj elsősorban a cizellált, markáns savtartalom miatt lényeges. A domboldalak meredeksége miatt gyakran teraszosan vannak kialakítva a parcellák.
Az egész régió 13 000 hektár, amelyből 5200 hektár a magasabb minőségű terület.
Szőlőfajta
A Prosecco gyakorlatilag teljes egészében Glera szőlőből készül, a DOCG (tehát a magasabb) kategóriában minimálisan 85%-ban kell ezt a fajtát tartalmaznia. Ezen kívül házasíthatják a helyi fajtákkal, pl: Verdiso, Perera és Bianchetta, vagy a nemzetközi Pinot noir és Chardonnay fajtákkal. Érdekesség, hogy a Glera szőlőfajta egy Trieszt közelében található faluból származik, melyet Prosecconak neveznek. Innen ered a buborékos ital neve.
Népszerűsége
2013-ban a Prosecco habzóborok globális értékesítése első ízben megelőzte a Champagne eladásait. A hagyományos francia pezsgőből 304 millió palackkal, míg az olasz habzóborból, a Proseccoból 307 millió fogyott a világpiacon – az olasz habzóborok és pezsgők felügyelőbizottságának adatai szerint (OVSE). A 2008-as válságot követően még csak a tendencia volt megfigyelhető, ám a 2020-as járvány után számszakilag is egyértelmű volt, hogy a Prosecco egyik alternatívája lett a Champagne-nak, vélhetően a fogyasztók szerinti kedvezőbb ár-érték aránynak köszönhetően, ugyanakkor minősége is egyre javul és tart a prémium kategória felé.
Pezsgők osztályozása
- Elkészítési mód szerint (tankpezsgő vagy palackos erjesztésű pezsgő)
- Eredet szerint
- Eredetvédettség szerint. Az eredetvédelmet törvény szabályozza, ami Európa legtöbb országában nagyon részletes termékleírás az engedélyezett szőlőfajtáról, a termésátlagról, tőkesűrűségről, szabad-e önözni, a szüreti időpontról, a minimum mustfokról, stb. Természetesen az előírások nem csak a szőlőre, hanem az elkészítés módjára, az érlelés időtartamára és még sok minden másra, pl csomagolás, címke is vonatkoznak.
A Prosecco
- Az elkészítési módja szerint a buborékok egy nagyméretű, zárt, nyomásálló, rozsdamentes acél tartályban (ún. tankban) keletkeznek, ebben történik a bor második erjesztése. Az olaszok ezt Martinotti eljárásnak hívják, a világ Charmat eljárásként ismeri. Az eltérő névadás oka hogy bár az olasz Martinotti kísérletezett (eredményesen) először a tartályos másodlagos erjesztéssel, de francia Charmat volt, aki azt szabadalmaztatta is1907-ben. A buborékok 1-5 bar közti nyomást gyakorolnak az üveg falára, tehát gyöngyöző vagy habzóborról van szó (olaszul frizzante vagy spuman
te) - Földrajzi hovatartozás szerint Prosecco csak Olaszország észak-keleti területéről származhat Belluno, Gorizia, Padova, Pordenone, Treviso, Udine, Venezia, és Vicenza megyéből. A legértékesebb és világszinten is elismert Prosecco DOCG habzóbor pedig Conegliano Valdobbiadene (Treviso provincia) és Asolo (szintén Treviso provincia) településein készül.
- Az eredetvédelmi előírások szerint a Prosecco alapbora legalább 85%-a Glera szőlőből és legfeljebb 15%-a egyéb - helyi - szőlőből készített fehérbor lehet.
Kimelkedő területek
A legjobb minőségű és ezzel legdrágább Prosecco alapanyagát a Conegliano-Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG területekről, a Cartizze ültetvényekről szüretelik. A mikroklímájában és talajösszetételében rejlik a terület különlegessége. Területe rendkívül kicsi, mindössze 107 hektár és csupán 140 „szerencsés” borász gazdálkodik a Cartizze ültetvényeken.
Prosecco, ha rosé
Eddig is készíthető volt rosé Prosecco, mivel viszont nem léteztek elfogadott eredetvédelmi szabályok a rozé készítését illetően, ezért az üvegen nem jelenhetett meg, hogy DOC vagy DOCG jelölés, sőt még a "Prosecco" felirat sem. Pár évvel ezelőtt azonban változtak az eredetvédelmi szabályok és a palackra 2022-től ráírható a Rosé Prosecco elnevezés, a fajta szempontjából pedig a Glrea házasítható Pinot nero-val (Pinot noir), illetve készíthető 100% Pinot nero rosé is. Érdekesség, hogy a két legnagyobb presztízzsel bíró terület, Conegliano Valdobbiadene és Asolo régiókban a termelők kérésére nem készíthető rosé prosecco.
Az Aperol Spritz
A jól ismert Aperol Spritz egy Prosecco alapú koktél. Észak-Olaszországban, leginkább Velence környékén ez az egyik legkedveltebb ital, a délutáni beszélgetések ideális kísérője.
Az "igazi" Aperol Spritz receptje a következő:
- 50ml Aperol
- 75ml Prosecco
- egy spriccentésnyi szódavíz
- egy cikk (Amalfi) narancs
- 2-3 jégkocka
Honnan tudod, hogy nem Proseccot iszol?
Ha Proseccot rendelsz egy bárban, és úgy csapolják, mint a sört, biztos lehetsz benne, hogy az italod nem eredetvédett. 2009 óta él a törvény, hogy kizárólag palackban lehet értékesíteni, ha hordóba töltik le, akkor más néven, frizzantenak kell hívniuk, mely az olasz habzóborok egy alacsonyabb kategóriája.
Szerző:
Süli Tamás, 2004-ben végzett a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Borászati szakán. Dolgozott az egri Gál Tibornál, a neszmélyi Hilltop pincészetnél és a francia Domaine Loew biodinamikus, családi birtoknál. Így a termelés összes aspektusával találkozhatott. Később váltott és a kereskedelem oldaláról foglalkozott borokkal. Jelenleg a Borkorzó, egy borimporttal és -nagykereskedelemmel foglalkozó cég, valamint egy kisvárosi borbolt társtulajdonosa. Hobbiként az etyeki borvidéken saját szőlőjében tevékenykedik.