A fröccs keverési arányai:
Kisfröccs: 1 dl bor + 1 dl szódavíz
A kisfröccsöt néha „fütty” néven is emlegetik, mivel egy régi történet szerint József Attila egy füttyre képes volt meginni.
Nagyfröccs: 2 dl bor + 1 dl szódavíz
Húzósnak vagy hajtásnak is nevezték régen, mert Móra Ferenc után, hiszen „egy hajtással lehet a gallér mögé küldeni”.
Hosszúlépés: 1 dl bor + 2 dl szódavíz
A nagyfröccs keverési arányának inverze, lazább üdítő a végeredmény.
Házmester: (többféle változat)
-a hagyományos, a klasszikus házmester 3 dl bor és 2 dl szóda keveréke
-a viceházmester 2 dl bor 3 dl szódával felhúzva
-a nagyházmester 4 dl bor – 1 dl szóda
-a kisházmester vagy lakófröccs vagy sport fröccs: 1 dl bor – 4 dl szódavíz
Úri fröccsök
A történelem során számos irodalmi alakról neveztek el fröccsöt, amelyek közül a Krúdy fröccs (9 dl bor, 1 dl szóda) a legismertebb. Az író ezt a keverési arányt preferálta, mert szerinte így „a víz megnevetteti a bort”.
A haza bölcsének, Deák Ferencnek köszönhetjük a “Deák-bólét”, ami kevés bor „hőbörgő vízzel” felkeverve. Ezt a józanság italának is nevezték. A keverési arány ismeretlen, valószínüleg "érzéssel" kellett készíteni.
Az Újházy-fröccsről nem sokat hallhatunk és találkozhatunk vele itallapon. A híres színész Újházy Ede szóda helyett állítólag jégbe hűtött kovászos uborka levével fogyasztotta kedvenc borát.
Milyen borból készítsünk fröccsöt?
Ez alapjában véve teljesen ízlés dolga, korábban nem volt jellemző, hogy a nagyon illatos fajták boraiból (pl. Irsai Olivér, Fűszeres tramini, Sárgamuskotály, Cserszegi fűszeres, Sauvignon blanc, stb..) készültek a förccsök, de az utóbbi évtizedek divatba hozták ezt is. A régi iskola szerint intenzív illatuk és muskotályos ízük nem tud beilleszkedni a szódával kevert bor elvárt ízvilágába, neutralitásába, de ma már "mindent szabad". A hordós érlelést kapott fehérborokat viszont mindenképpen mellőzzük, mert a hordó erős aromái miatt nem lesz frissítő, kerek az ital.
Fröccsalapként a legjobb választás az olyan fehér szőlőfajták bora, ami közepesen intenzív, netán neutrális aromavilágú, de lendületes savakkal bír. Hazai fajták közül pl. a Budai Zöld, a Kéknyelű, az Olaszrizling, a Szürkebarát (másnéven Pinot Gris vagy Pinot Grigio) vagy akár a nem hordós érlelésű fiatal Chardonnay bor a tuti.
A vörösborok fröccsként való fogyasztása nem igazán jellemző, talán régebben, a 70-es 80-as években volt divatos, de újra kezd trend lenni a divat örök körforgásának megfelelően. Ebben az esetben is hordó nélküli, kisebb tannintartalmú, de gyümölcsös és dinamikus bort érdemes választani. A kékszőlőből készült rozéborok viszont nyáron egyértelműen a szódáért kiáltanak. A magyar piacon közkedvelt gyümölcsös és üde, egyszerű rozéborok tökéletesen felhasználhatók erre a célra. Elvégre Magyarország rosénagyhatalom!
Fröccs a gyakorlatban
Nem, a fröccs nem arra való, hogy a kevésbé jó borokat feljavítsuk egy kis szódával. Kevésbé jó borból kevésbé jó fröccs lesz! Használjunk a fröccshöz bátran minőségi borokat! Persze ez nem azt jelenti, hogy sokezer forintot kell otthagynunk a boltban értük, de mindenképpen adjuk meg a módját
Az ideális fröccs - mivel leginkább nyáron fogyasztjuk - jéghideg. Ezért a bort is a megszokottnál kicsit hidegebbre, 5-7°C-ra érdemes hűteni, és a szódát is minimum üdítőital hőmérsékletűre. Erre tökéletesen megfelel egy háztartási hűtőszekrény. Fontos, hogy frissen készítsük el, az előre bekevert fröccs nem fröccs, az csak egy "elegy".
A fröccs nem mutatja a legbarátságosabb arcát, hacsak nem a megfelelő pohárba töltik. Szeretettel ajánljuk a klasszikus fehérboros poharakat, higgyük el, a fröccs is így lesz a legfinomabb.
A fröccsöt szódával (vagy szikvízzel) érdemes inni, az ásványvizet hagyjuk meg a családnak!
Egy biztos, a fröccs nagyon jó dolog és magunk is nagyon szeretjük, alább hozzá egy kis borajánlat a szortimentünkből:
Babarczi Zsuzsanna Sauvignon blanc-ja
Szövényi Áron (anonym Pince) Pinot noir roséja
Szerző:
Süli Tamás, 2004-ben végzett a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Borászati szakán. Dolgozott az egri Gál Tibornál, a neszmélyi Hilltop pincészetnél és a francia Domaine Loew biodinamikus, családi birtoknál. Így a termelés összes aspektusával találkozhatott. Később váltott és a kereskedelem oldaláról foglalkozott borokkal. Jelenleg a Borkorzó, egy borimporttal és -nagykereskedelemmel foglalkozó cég, valamint egy kisvárosi borbolt társtulajdonosa. Hobbiként az etyeki borvidéken saját szőlőjében tevékenykedik.